A zöldtetők bár egyre népszerűbbek, de ha nem figyelünk oda és inkább olcsóbban, mint minőségin próbálnánk megoldani, akkor bizony komoly problémák is jelentkezhetnek a későbbiekben. Persze nem csak spórolás, hanem a hozzá nem értés is ugyanígy gondot okozhat, ezért mindenképp érdemes képbe kerülni, hogy mivel lehet szigetelni a zöldtetőt és mire is figyeljünk oda.
Zöldtető kialakítása
Egy szépen kialakított zöldtető könnyedén díszévé válhat minden ingatlannak, legyen az egy munkahely vagy „csupán” egy otthonos lakóház. A zöldtető kialakításánál azonban csaknem ugyanakkora odafigyelés szükséges, mint maga az ingatlan építésekor, hiszen amennyi szépséggel kecsegtet, legalább annyi bosszúság is lehet egy nem kellő odafigyeléssel kivitelezett zöldtetőben.
Ehhez olyan technológiákra van szükség, melyek többek között a szigetelés terén is formabontóak. A legfontosabb szempont a szigetelő anyagok tekintetében, hogy a szigetelő lemezek a beültetett növények gyökereinek behatolásával szemben ellenállóak legyenek (gyökérálló lemezek). Erre több megbízható módszert fejlesztettek ki a zöld tető szigetelés terén. A zöldtető szigetelésben például a RENOLIT AlkorGreen zöldtető rendszere tökéletes megoldást nyújthat azok számára, akik komplett zöldtető rendszerre vágynak, minden szükséges réteggel.
Extenzív zöldtetők
Az extenzív zöldtetőnél többnyire igénytelen szárazságtűrő növényzetből és kis rétegvastagságú (kisebb 20 cm-nél) talajkeverékből és vízmegtartó rétegből kialakított tetőről beszélhetünk.
A növényzete szárazságtűrő valamint télállóak, de nem szolgál állandó emberi tartózkodásra. Emiatt azonban nem is igényel rendszeres gondozást, kivéve a telepítési időszakot, mikor is a begyökeresedésig öntözni, locsolni szükséges a növényeket.
Extenzív zöldtető rétegrendje
- extenzív növényi állomány
- ültető közeg
- szűrőréteg
- vízmegtartó réteg
- védőréteg
- gyökérálló vízszigetelés
Intenzív zöldtetők
Az intenzív zöldtető rendszer már komolyabb munkálatokat igényel, ugyanakkor sokkal látványosabb is, mert a tetőn az igazi kertekhez hasonlóan, majdnem minden dísznövény ültethető. Sőt mi több, kisebb tavak, pihenésre alkalmas padok, árnyékolók, burkolt járdák, játszóterek is kialakíthatók, igény, hely és persze teherbírás szerint.
Az ültetőközeg vastagsága legalább 25 cm, de nem ritka az 1- 2 m vastagságú sem, emiatt azonban az intenzív zöldtető kivitelezése alapos tervezést igényel, vagyis építész, statikus, vízszigetelő szakember, kerttervező együtt működése elengedhetetlen.
Intenzív zöldtető rétegrendje
- intenzív növény állomány
- ültető közeg
- szűrőréteg
- vízmegtartó réteg
- védőréteg
- gyökérálló vízszigetelés
Zöldtető gyakori problémái
Zöldtetőknél gyakori hibának számít, hogy egy vagy több rétegalkotót kihagynak a kivitelezéskor, vagy az előírtnál silányabb minőségű anyag beépítésével spórolnak, mint ami a tervben szerepel. Jellemző problémának számít még, amikor két réteg vízszigetelő lemez beépítése helyett, csak egy réteget építenek be. Emiatt tehát kiemelten fontos, hogy a tervben szerepelt módon alkalmazzuk a rétegalkotókat, ellenkező esetben hibásan működő zöldtető készül. Ezt kiküszöbölendő a komplett rétegrendű zöldtető rendszerek lehetnek a legjobb választás, mint a RENOLIT AlkorGreen terméke, amely minden egyes szükséges réteget tartalmaz a zöldtető kialakításához. Az ilyen és hasonló rendszerek az alábbi előnyökkel rendelkeznek:
Komplett zöldtető rendszer előnyei
- kiváló zajcsillapítás
- kisebb fűtési-, és hűtési költségek
- hosszabb élettartam
- kisebb fenntartási költség
- alacsonyabb súly
- csökkenti az esővíz elszivárgást, javítja az esővíz felhasználást
- oxigént termel
- elnyeli az elektromágneses sugárzást
- minden szükséges réteg rendelkezésre áll
Összegezve:
A zöldtetők szigetelése során tehát koránt sem mindegy, milyen rétegrendet és milyen minőségben telepítenek. Erre mindenképp érdemes odafigyelni, hiszen számos kellemetlenségtől megkímélhetjük magunkat, ha például a RENOLIT kínálatából választunk.