A zöldtető egyre inkább népszerű azon ingatlantulajdonosok, vagy leendő tulajdonosok között, ahol az adott épület lapostetővel került kialakításra. Egy-egy zöldtető nem csak hogy esztétikai értéket, de praktikumot is hordozhat magában, ám ehhez mindenképp egy megbízható tapasztalt kivitelezőre és megfelelő szigetelési anyagokra van szükség. Ahhoz azonban hogy képbe kerüljünk arra vonatkozóan, hogy mivel érdemes szigetelni zöldtető esetén, mindenekelőtt meg kell ismernünk, hogy mit is jelent a zöldtető szigetelése. A következőkben ezzel foglalkozunk részletesebben.
Zöldtető fogalma
A zöldtető fogalmi meghatározásban annyit tesz, hogy az adott ingatlan olyan növényzettel telepített olyan lapos- vagy ritkábban nyereg tetővel rendelkezik, amelynél a növényzet tartós fennmaradását állandó, vagy időszakos gondozással megőrizhetjük. Ilyen tetőszerkezetnél, a tetőszigetelés rétegei és a kertészeti rétegek szerves egységet alkotnak.
Amennyiben a legpontosabb megfogalmazását keressük a zöldtetőknek, akkor azt mondhatjuk. hogy mindazokat a legalább 60%-ban növényzettel borított felületeket, amelyek alatt a felszíntől számítva legfeljebb 1,5 méterre épített födém található, zöldtetőnek tekinthetjük.
Zöldtető típusok
A zöldtetők esetében attól függően, hogy milyen szintű növényzetet is szeretnénk telepíteni az adott területre 3 fő típust különböztethetünk meg:
- extenzív
- intenzív
- félintenzív
Extenzív zöldtető
Az extenzív zöldtető esetében kisebb méretű növények fedik, gyengébb gyökerekkel, vékonyabb ültetőközegbe telepítve a tetőt. Ezeknél a növényzet aljzatául szolgáló ültetőközeg vastagsága 3-15 cm, így az ebből származó tetőteher 30-150 kg/m2. Fenntartási igényük minimális, alapvetően ezek nem járásra, állandó közlekedésre való tetők. A növényzet jellemző fajtái például a különböző kisebb lágyszárú növények, fűfélék, szárazságtűrő pozsgás növények.
Intenzív zöldtető
Intenzív tetőről beszélhetünk, amikor akár nagyobb cserjéket, vagy fákat, fűféléket, tehát kerteket építünk a tetőre, amelyek rendszeres fenntartásáról öntözéssel is gondoskodunk. Az ilyen növényzetnek azonban sokkal erősebbek lehetnek a szigetelést is támadó gyökerei, és fennmaradásuk vastag, akár több méteres földréteget, ültető közeget igényel. Továbbá a zöldtető szigetelése során a behatásoknak ellenálló, gyökérálló vízszigetelés is szükséges.
Félintenzív tetőkert
Az extenzív és intenzív zöldtetők kompromisszumos keresztezése. Alkalmas emberi tartózkodásra, járásra, pihenésre, de időszakos öntözést igényel, viszont talajkeveréke vékonyabb, és növényzete legfeljebb nem túl agresszív gyökérzetű félcserjékből, évelőkből, gyepből áll.
Zöldtető szigetelés előnyei
A zöltetőknek számos előnyük van, melyeket az alábbiakban foglalhatunk össze röviden.
- növeli az ingatlan értékét
- véd az UV-sugárzástól, az öregedéstől, és mechanikai sérülésektől is
- télen javítja a hőszigetelő képességet
- nyáron a párolgás miatt hűtik a szerkezetet.
- nem terheli túl a csapadékvíz, a város csatorna rendszerét
- egy esztétikus és kellemes plusz élettér
- jelentős mennyiségű port, szennyeződést köt meg
Zöldtető szigetelése
Mivel a zöldtető szerkezete egységes egészet alkot a felső növényzettől, az alsó vízszigetelésig, ezért érdemes mindig a legjobb minőséget választani a kivitelezés során. A Renolit Kft kínálatában számos pontosan erre acélra fejlesztett termék található, így mindenképp érdemes szemügyre venni az AlkorPlus és AlkorGreen rétegező anyagokat.
Összefoglalva:
A zöldtető szigetelésének kiválasztáshoz mindenekelőtt azt érdemes eldönteni, milyen típusú zöldtetőt is szeretnénk kialakítani. Mindezek után már a tervezés is könnyebbé válhat, hiszen könnyebben kalkulálhatók a jövőbeni költségek.